AVRUPA VÜCUT GELİŞTİRME VE FİTNESS ŞAMPİYONASI HAKKINDA

  13-17 Mayıs 2021 tarihleri arasında, İspanya’nın Santa Susanna şehrinde düzenlenecek olan Avrupa Vücut Geliştirme ve Fitness Şampiyonasına Milli Takım düzeyinde katılmak için, pandemi sürecinde İspanya’nın uygulayacağı prosedürleri araştırdık. Ankara İspanya Baş Konsolosluğu ile yaptığımız görüşmede,  İspanya’ya kısa süreli girişlerin yasak olduğunu,  şampiyonaya katılacak olan Milli Takım kafilemizin İspanya ya gidebilmesi için, İspanya Spor Bakanlığı onaylı izin yazısının gerekli olduğunu öğrendik. 15 Nisan 2021 tarihinde IFBB yetkililerine bilgi vererek,  şampiyonaya katılmak için izin yazısı gerektiğini belirttik. IFBB yetkilileri 16 Nisan 2021 tarihinde federasyonumuza gönderdikleri mail ile, kendilerinin böyle bir yazı veremeyeceklerini, Türk Milli Takımı olarak gerekli izin yazılarını kendimizin halletmesi gerektiğini bildirdiler. Bunun üzerine,  Ankara İspanya  Büyükelçiliği ile yaptığımız ikinci görüşmede, IFBB yetkililerinin izin yazısı veremeyeceğini, izin yazısını Ankara İspanya Büyükelçiliği’nden almamız gerektiğini söylediklerini bildirdik. İspanya Büyükelçiliği  gerekli izin yazısının, bizzat İspanya Spor Bakanlığı’ndan gelmesi gerektiğini, aksi halde İspanya’ya girmemizin mümkün olmadığını bildirerek bizi tekrar IFBB ye yönlendirdi.

     Daha da emin olmak için, İspanya Türkiye Büyükelçiliğimizi arayarak, pandemi sürecinde İspanya’ya giriş koşulları nelerdir diye sorduk. İspanya Büyük elçiliğinden Selen EVCİT bize, İspanya’daki Avrupa Şampiyonası na katılabilmemiz için, IFBB’nin bizim adımıza İspanya Spor Bakanlığına müracaat ederek izin alması gerektiğini, aksi takdirde İspanya’ya girişimizin mümkün olmadığını belirtti. 19 Nisan 2021  tarihinde IFBB yetkilileri ile yeniden temasa geçerek, gerekli izin yazılarının bizim adımıza IFBB yetkilileri aracılığı  ile İspanya Spor Bakanlığı’ndan alınması gerektiğini bildirdik. 26 Nisan pazartesi günü federasyonumuza dönüş yapan IFBB yetkilileri, şampiyonaya katılacak kafile listesinde isimleri yer alan Sporcu, Antrenör, İdareci ve Tüm Yetkililerin Ad-Soyad, TC Kimlik No ve Pasaport numaralarını hemen göndermemiz gerektiğini belirterek, İspanya Spor Bakanlığına izin yazımız için  müracaat  edeceklerini bildirdiler.  IFBB yetkililerine,  Milli Takımımızın  uluslararası müsabakalara katılırken, yurt dışına  Devletimizin tahsis ettiği gri pasaport ile çıktığını,  gri pasaportlarımızın yurt dışına çıkmadan 1 hafta önce düzenlendiğini, IFBB tarafından sürecin yavaş işletildiğini  bu nedenle pasaportlarımızın hazır olmadığını bildirdik.

    Bunun üzerine IFBB bizden,   kafile listesinde  isimleri yer alan herkesin  kimlik  bilgilerini istedi, izin yazısı için İspanya Spor Bakanlığına  müracaat edeceklerini bildirdiler.

    Federasyonumuz İspanya yetkililerinin izin verme ihtimalini değerlendirerek, zaman kaybetmemek için en kısa sürede pasaport işlemlerine başlayacaktır.